Blog
26.01.2022 15:09

Tipy pre nositeľov tvrdých kontaktných šošoviek

Tipy pre nositeľov tvrdých kontaktných šošoviek

Tipy na ideálny spôsob nosenia tvrdých kontaktných šošoviek: ako ich nasadiť a vybrať z oka, ich čistenie, dezinfekcia a hygiena, všeobecné rady.

    Tvrdé, plynopriepustné kontaktné šošovky (RGP) sú vyrobené z materiálu, ktorý umožňuje kyslíku oveľa ľahšie prechádzať a dostať sa na povrch oka. Poskytujú jasné videnie a sú ideálne na korekciu rôznych očných ochorení, ako je napríklad astigmatizmus. Ľahko sa s nimi manipuluje, ľahko sa ošetrujú a sú oveľa odolnejšie ako mäkké šošovky.

    Správna starostlivosť a používanie šošoviek poskytuje oku pohodlie a udržiava zdravie šošoviek aj očí. Pretože každý krok v procese používania šošoviek a starostlivosti o ne je dôležitý, uvádzame zoznam návrhov, čo robiť a čo nerobiť pri manipulácii s tvrdými šošovkami.

 

    Hygiena tvrdých kontaktných šošoviek:

    Pri nosení šošoviek akéhokoľvek typu existuje minimálne riziko očných infekcií, čo sa dá očakávať pri vnášaní cudzích telies do oka. Preto sa odporúča dôkladne si umyť ruky mydlom a vodou predtým, ako sa dotknete očí alebo kontaktných šošoviek.

    Dávajte pozor, aký typ mydla používate! Odporúča sa mydlo bez zápachu a potom si ruky utrite čistým uterákom, ktorý nepúšťa vlákna.

    Dbaním na hygienu a pravidelnými kontrolami si môžete zabezpečiť nízke riziko očných infekcií.

 

    Vkladanie tvrdých kontaktných šošoviek:

    Aby ste sa vyhli zámene, vždy si najprv nasaďte tú istú kontaktnú šošovku.

    Skontrolujte, či šošovka nie je poškodená. Na obe strany šošovky použite kvapku zvlhčujúceho roztoku alebo fyziologického roztoku. Spodné viečko držte jedným prstom a horné viečko prstom druhej ruky. Šošovku vezmite na špičku prsta a potom ju opatrne umiestnite do stredu oka.

    Ak šošovka spadne k okraju viečka, pokúste sa ju jemne posunúť späť k stredu oka.

    Niekoľkokrát žmurknite, aby ste sa uistili, že šošovka zostane na správnom mieste, čo umožní aj slzám prúdiť pod šošovku a dodá jej komfort.

 

    Odstránenie tvrdých kontaktných šošoviek:

    Pri vyberaní šošoviek dávajte pozor, kde ich vyberáte, aby ste ich v prípade pádu ľahko našli. Snažte sa ich pokiaľ možno nevyberať nad umývadlom.

    Aby ste predišli zámene, vždy najprv vyberte tú istú kontaktnú šošovku. Aby ste si to ľahšie zapamätali, môžete si vždy vybrať jednu šošovku, ktorou začnete proces nasadzovania a vyberania šošoviek.

    Existujú dva spôsoby vyberania šošoviek:

1. Metóda žmurknutia:

      - Pozrite sa priamo pred seba.

      - Otvorte oči tak, aby boli vaše viečka nad a pod kontaktnými šošovkami.

      - Stredným prstom silno potiahnite kožu pri vonkajších kútikoch očí.

      - Pomaly zatvárajte viečka a môžete cítiť, ako sa viečko zachytáva o okraj šošovky.

      - Pomaly žmurkajte, kým šošovka nevypadne.

      - Buďte pripravení zachytiť šošovku čistým bielym uterákom alebo tkaninou.

      - Šošovka vám môže spadnúť na líce alebo iný povrch.

2. Metóda dvoch prstov:

      - Stredným prstom jednej ruky si pridržte horné viečko pri obočí, aby vám neprekážali riasy.

      - Stredným prstom druhej ruky stiahnite dolné viečko.

      - Jemne stiahnite viečka k sebe a vytlačte šošovku von, pričom začnite pri vonkajšom kútiku oka a postupujte smerom k nosu.

      - Tvrdú šošovku po vybratí vložte do priehľadného úložného boxu naplneného čerstvým fyziologickým roztokom.

 

    Čistenie tvrdých kontaktných šošoviek:

    Tvrdé kontaktné šošovky si vyžadujú čistenie pri každom použití. Roztok na tvrdé kontaktné šošovky odporúčaný očným lekárom naneste na obe strany šošoviek a čistite ich jemným trením prstami alebo v dlani.

    V závislosti od odporúčania lekára možno občas použiť enzymatické čistiace prostriedky na odstránenie bielkovín a usadenín zo šošoviek.

 

    Dezinfekcia tvrdých kontaktných šošoviek:

    Po vyčistení vložte kontaktné šošovky do vlastného puzdra a úplne ich zakryte čerstvou vrstvou uchovávacieho roztoku.

    Roztok by sa mal vždy po každom použití šošoviek zlikvidovať (napr. pri vyberaní šošoviek z puzdra môžete existujúcu tekutinu zlikvidovať, a keď chcete šošovky uložiť späť do puzdra, zakryte ich čerstvou tekutinou).

    Puzdro by sa malo čistiť každý týždeň, pričom sa použijú čerstvé skladovacie roztoky, utrie sa obrúskom a nechá sa vyschnúť na vzduchu.

    Puzdro na šošovky vymeňte vždy po obnovení ošetrovacieho roztoku.

 

    Ak sa pri nosení tvrdých kontaktných šošoviek líčite:

    Po nasadení kontaktnej šošovky na oko sa môže použiť make-up. Aj líčenie by sa malo vykonávať až po odstránení šošovky z oka.

    Používajte nemastný make-up, aby ste zabránili usadzovaniu bielkovín na šošovke, a tiež sa vyhýbajte nanášaniu make-upu do oka.

    Krém na ruky sa môže nanášať až po manipulácii s tvrdými kontaktnými šošovkami.

    Ak sa na fixáciu make-upu alebo vlasov používa sprej alebo lak na vlasy, je ideálne mať oči zatvorené.

 

    Denné videnie pri nosení tvrdých kontaktných šošoviek:

    Skontrolujte si oči každý deň pred a po vložení šošoviek do očí.

    Ak vidíte rozmazane, máte začervenané oči, šošovky vám nie sú na očiach príjemné, máte pocit, že sú vaše oči unavené, šošovky z očí vyberte.

    Nenoste kontaktné šošovky, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity v oku. O možných riešeniach sa poraďte so svojím očným lekárom.

 

    Všeobecné rady pre prípad, že nosíte tvrdé kontaktné šošovky:

    - Na čistenie šošoviek nikdy nepoužívajte vodu z vodovodu. Mohlo by to viesť k vážnym problémom vrátane očných infekcií alebo ochorenia rohovky. Dodržiavajte pokyny výrobcu na čistenie, dezinfekciu a nosenie šošoviek.

    - Ak chcete zmeniť roztoky na šošovky, navštívte najprv svojho očného lekára.

    - Tvrdé kontaktné šošovky nenoste na očiach dlhšie, ako odporúča váš očný lekár, čo je vždy menej ako 16 hodín denne.

    - Nespite s kontaktnými šošovkami v akejkoľvek forme, pokiaľ nie sú špeciálne určené na nočné nosenie.

    - Nekúpte sa, nesprchujte a nechoďte plávať s kontaktnými šošovkami v očiach. Výrazne sa tým zvyšuje riziko vzniku potenciálne zrak ohrozujúcej očnej infekcie.

    - Nevymieňajte svoje kontaktné šošovky za cudzie.

    - Chodievajte na pravidelné návštevy k svojmu oftalmológovi, najmenej raz ročne alebo častejšie v závislosti od odporúčania lekára alebo problémov.

    - V ideálnom prípade by ste mali mať okuliare vždy pri sebe pre prípad, že sa vám rozostrí zrak, podráždia sa vám oči alebo vám kontaktné šošovky spôsobia nepríjemné pocity a budete ich musieť vybrať.

 

    Dodržiavaním vyššie uvedených krokov a tipov si teda zabezpečíte pohodlné nosenie tvrdých kontaktných šošoviek a čo najčistejšie a najzdravšie videnie. Ak budete dodržiavať pravidlá hygieny a pokyny svojho očného lekára, nosenie tvrdých kontaktných šošoviek bude pre vaše oči určite príjemným zážitkom.